Jak użytkować fronty lakierowane? Fronty lakierowane uchodzą za jeden z najlepszych materiałów na meble kuchenne. Ich dobra opinia wynika z pięknego wyglądu i stosunkowo dobrej trwałości. Jednak, aby fronty lakierowane rzeczywiście spełniły nasze oczekiwania i przez długi czas zachowały nienaganny stan, musimy odpowiednio je użytkować i stosować się do zaleceń producenta.
Zasady prawidłowego użytkowania i pielęgnacji frontów lakierowanych
Prawidłowa pielęgnacja oraz użytkowanie frontów lakierowanych może zabezpieczyć je przed niektórymi uszkodzeniami i utratą nienagannego wyglądu lub opóźnić ich niszczenie.
- Do czyszczenia frontów używajmy wyłącznie miękkich ściereczek nasączonych środkiem przeznaczonym do mycia tego rodzaju powierzchni. Ewentualnie możemy umyć je roztworem z płynem do naczyń. Po czyszczeniu wytrzyjmy fronty do sucha, ponieważ trwały kontakt z wilgocią bardzo źle wpływa na ich kondycję.
- Do czyszczenia frontów lakierowanych nie wolno używać ostrych przyrządów, detergentów na bazie alkoholu, acetonu lub amoniaku oraz środków ściernych (past, mleczek itp.).
- Na bieżąco usuwajmy z powierzchni frontów zabrudzenia spożywcze: resztki jedzenia, soki itp., aby nie doprowadzić do przebarwień ani zaschnięcia plam. Późniejsze intensywne czyszczenie frontu w jednym miejscu może doprowadzić do wyblaknięcia jego koloru lub zmatowienia.
- Najbardziej szkodliwe dla frontów lakierowanych są para wodna i wysoka temperatura. Z tego względu przed otwarciem piekarnika po zakończonym pieczeniu czy zmywarki po zakończonym zmywaniu warto odczekać około 15 minut, aby para nie osiadła na frontach. Po wyjęciu zawartości AGD zamykajmy drzwiczki. Pamiętajmy również, aby podczas gotowania zawsze włączać okap.
- Fronty lakierowane podczas otwierania i zamykania nie mogę się o siebie ocierać (lub front o korpus szafki). Doprowadzi to do zdarcia bądź zarysowania warstwy lakieru. Jeżeli zauważymy, że tak się dzieje, wyregulujmy front.
Fronty lakierowane w połysku bardzo efektownie odbijają światło. Jeżeli chcemy zamontować nad nimi oświetlenie, zastosujmy do tego diody LED, które nie emitują ciepła. Na fronty lakierowane nie kierujmy natomiast halogenów, ponieważ ich wysoka temperatura może uszkodzić front.
Najczęstsze wady frontów lakierowanych
Fronty lakierowane prezentują się nowocześnie i elegancko. Do wyboru mamy warianty w połysku i macie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Różnorodność dostępnych odcieni frontów lakierowanych jest niemal nieograniczona, co stanowi ich dużą zaletę. Jednak lakier (podobnie jak inne materiały) nie jest całkowicie odporny na powstawanie uszkodzeń – zarówno tych spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem, jak i upływem czasu. Najczęstszymi wadami frontów lakierowanych są:
- blaknięcie koloru pod wpływem promieni UV;
- pojawienie się na ich powierzchni odprysków, pęcherzy i wybrzuszeń (duży wpływ na to ma kontakt z wilgocią i wysoką temperaturą);
- podatność na zarysowania (jeżeli podczas gotowania przypadkowo przejedziemy po powierzchni frontu np. ostrzem noża, musimy liczyć się z powstaniem rysy).
Lepiej zapobiegać, niż naprawiać fronty kuchenne
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących użytkowania frontów lakierowanych, poprośmy o radę wykonawcę naszych mebli. Nieprawidłowa eksploatacja może być podstawą do nieuznania ewentualnej reklamacji. Wybierając ten produkt musimy zdawać sobie sprawę nie tylko z jego zalet, ale również wymagań użytkowych. Dzięki temu przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć się pięknymi i nienagannie wyglądającymi meblami.
Zobacz również: kliknij link Instrukcja użytkowania frontów akrylowych
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Jak użytkować fronty akrylowe