Jaki wybrać okap kuchenny?

Jaki wybrać okap kuchenny? Każdy z nas urządzając kuchnię staje przed pytaniem.
Chcąc rozwiać tą wątpliwość musimy poznać jakie typy okapów występują na rynku.
Okapy kuchenne możemy podzielić na 5 typów:

  1. Okapy teleskopowe
  2. Okapy wbudowane
  3. Okapy kominowe
  4. Okapy wyspowe
  5. Okapy podszafkowe
okap kuchenny wyciag
Okap jako wyciąg
okap kuchenny pochłania
Okap kuchenny jako pochłaniacz z filtrem

1. Okap teleskopowy (inna nazwa – slim)

Okap wbudowany w szafkę kuchenną, posiada element wysuwny dzięki czemu zwiększona jest powierzchnia zbierającą.
Występuje w kilku szerokościach choć najczęściej wybierana jest 60. Wszystkie modele są uniwersalne czyli mogą pracować jako pochłaniacz (z filtrem węglowym) lub jako wyciąg (podłączone do wentylacji)
Poniżej schemat instalacji okapu teleskopowego

2. Okap wbudowany (inne nazwy to wieńcowy, wyspowy)

Okap jest montowany w dolnym wieńcu szafki kuchennej. Nie posiada elementów wysuwanych dlatego ma stosunkowo mały obszar zbierania, ale jest prawie niewidoczny. Występuje w różnych rozmiarach od 50cm do 90cm. Wszystkie modele są uniwersalne czyli mogą pracować jako pochłaniacz (z filtrem węglowym) lub jako wyciąg (podłączone do wentylacji). Ich wydajność jest największa dla tylnych palników płyty grzewczej.

3. Okap kominowy

Jest to typ okapu przyściennego, wolnowiszącego. Nie potrzebuje zabudowy meblowej. Najczęstsze rozmiary to 60 i 90cm, choć występują też rozmiary 50cm, 80cm. Wszystkie modele są uniwersalne czyli mogą pracować jako pochłaniacz (z filtrem węglowym) lub jako wyciąg (podłączone do wentylacji). Sprawdza się również jako dekoracyjny element kuchni.

4. Okap wyspowy

Okap wolnowiszący nad wyspą kuchenną montowany do sufitu. Wszystkie modele są uniwersalne czyli mogą pracować jako pochłaniacz (z filtrem węglowym) lub jako wyciąg (podłączone do wentylacji). Inną formą jest okap blatowy wbudowany w blat wyspy. Charakteryzują się dużą wydajnością i ciekawym designem.

5. Okap podszafkowy

Okap przykręcany do spodu szafki (mogą być również niezależne). Rozmiar 50 i 60cm. Mogą być na filtry lub podłączone do wentylacji.

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem: Porady przy planowaniu kuchni oraz Jak dopasować meble do kuchni

Shopping Cart
Scroll to Top