Aranżacja Salonu – Porady

Aranżacja salonu powinna być dostosowana do potrzeb domowników oraz funkcjonalna. W urządzaniu tego wnętrza nie można zapomnieć o wygodzie. Podpowiadamy jak zaaranżować przytulny salon dla całej rodziny.

Salony w naszych domach mają różne wymiary i plany. Są otwarte na kuchnię i zamknięte, wydłużone i na planie kwadratu. Niezależnie od różnic przy urządzaniu salonu pewne elementy, które należy wziąć pod uwagę, pozostają niezmienne. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby nasz salon był miejscem, w którym chce się przebywać.

Aranżacja salonu: planowanie

Aranżację salonu należy zacząć od rozplanowania przestrzeni. Podstawowe elementy wyposażenia to kanapa, stolik i zazwyczaj szafka RTV. Ich ustawienie zależy od układu pomieszczenia – tego gdzie jest grzejnik, okno, a także drzwi. Kanapy nie powinno się ustawiać na ścianie z grzejnikiem, żeby nie zakłócać dystrybucji ciepła. Z kolei szafki na telewizor lepiej nie stawiać naprzeciwko okna, wówczas światło będzie się odbijać w telewizorze, ani pod oknem. Najlepszym tłem dla telewizora jest gładka ściana. Jeśli nie chcemy, żeby we wnętrzu były widoczne kable dobrze go ustawić w pobliżu gniazdka elektrycznego.
Wybierając miejsce dla mebli pamiętajmy, żeby nie dosuwać ich do samej ściany. Lepiej nawet ustawić kanapę znaczenie odsuniętą od ściany – wprowadzi to wrażenie lekkości we wnętrzu. W czasie meblowania eksperymentuj, wypróbuj różne ustawienia, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie. W zależności od odległości sofy lub narożnika od telewizora, należy również dobrać odpowiednią przekątną TV.

blueprint, ruler, architecture-964630.jpg

Aranżacja salonu: Ciepło i przytulnie


Planując wystrój salonu, należy już na samym początku uwzględnić takie elementy jak rozmieszczenie GRZEJNIKÓW i rur. Te drugie lepiej ukryć, np. zabudować je płytami gipsowymi, natomiast grzejnik możemy wyeksponować. Warto rozważyć montaż grzejnika dekoracyjnego. Jednak nawet „zwykłe”, współczesne grzejniki przybierają formy, których już nie trzeba ukrywać. Można go uczynić integralnym elementem wystroju salonu. Nade wszystko musi należycie spełniać swoją podstawowa funkcję i zapewniać optymalną ilość ciepła. Natomiast elementami, które dodatkowo ocieplą nasz pokój i wprowadzą element przytulności są tkaniny, przede wszystkim poduszki, ZASŁONY i DYWANY. Dobierając je, zadbajmy by do siebie pasowały. Unikajmy gryzących się deseni

piesek mops

Kanapa – królowa salonu

SOFA jest najważniejszym meblem w salonie. To od niej najlepiej zacząć urządzanie pomieszczenia. Przed zakupem kanapy wymierz dokładnie pokój i miejsce, w którym chcesz ją postawić. Zastanów się także czy potrzebujesz kanapy z funkcją spania czy nie. Istotnym czynnikiem wyboru jest tapicerka. Przy małych dzieciach w domu oraz zwierzętach najbielej wybrać obicie łatwe do czyszczenia i plamoodporne. Nie obawiaj się jasnej tapicerki, ale raczej zrezygnuj z białego obicia.
Decydując się na kanapę modułową, w przyszłości będziesz ją mógł rozbudowywać o kolejne elementy.

Kolory ścian w salonie

Dobierając kolory ścian w salonie możemy sobie pozwolić na dość dużą dowolność, szczególnie jeżeli pokój jest dobrze nasłoneczniony. Jednak z uwagi na to, że jest to pomieszczenie, w którym się dużo przebywa intensywne i jaskrawe barwy mogą okazać się męczące. Nie bój się jednak odważniejszych zestawień kolorystycznych, jeżeli nie w całym pokoju, to np. na jednej ze ścian.

Podziały w salonie

Nasze salony, szczególnie w mieszkaniach w bloku, pełnią wiele funkcji. Wydzielamy w nich jadalnię, biuro, a nawet kącik do spania. Niedobrze jednak jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni.
Planując podziały tego wnętrza, pamiętajmy, że jadalnia powinna być jak najbliżej kuchni. Podziały pomieszczenia mogą wyznaczać meble, np. kanapa lub wolno stojący regał. Jeśli potrzebujemy bardziej zdecydowanych podziałów można wprowadzić ściankę z karton-gipsu.

Zapraszamy również do artykułu: Jak urządzić małe mieszkanie

Shopping Cart
Scroll to Top