Porady przy planowaniu kuchni.
Trójkątem roboczym nazywamy ergonomiczne ustawienie lodówki, zlewu oraz kuchenki (płyty grzewczej). Jego zadaniem jest udoskonalenie pracy w kuchni. Oprócz prawidłowo umieszczonego sprzętu AGD musimy pamiętać o przestrzeni między nimi, która jest niezbędna do dalszej pracy. Po wyjęciu produktów z lodówki musimy mieć miejsce na ich odłożenie. Następnie przechodzimy do zlewu w celu umycia produktów i przygotowania do dalszej obróbki termicznej. Dzięki prawidłowemu zagospodarowaniu przestrzeni praca w kuchni staje się wygodna i przyjemna.
Pomijając zabudowę jednorzędową – zasada trójkąta roboczego znajduje odzwierciedlenie praktycznie we wszystkich możliwych sposobach aranżacji wnętrza kuchni.
Pięć poniższych rysunków ilustruje odmienne ustawienie sprzętu AGD i szafek zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Wybór któregoś z nich pozwala na stworzenie interesującego i indywidualnego projektu.
Jednak przed wybraniem odpowiedniej zabudowy należy pamiętać o uwzględnieniu spraw czysto technicznych (tj. umiejscowienie okien, drzwi, instalacji elektrycznych, wodnych, przyłączy gazu).
Projektując kuchnię obowiązkowo należy uwzględnić listwy dystansowe (blendy).
Listwy te eliminują:
- Niedogodności w montażu (krzywizny ścian);
- Konieczność stosowania szafek nietypowych w szerokościach;
- W przypadku słupków lodówkowych problem z wysunięciem szuflad zamrażalnika;
- Uszkodzenia ścian uchwytem.
Wskazana szerokość listew wynosi od 5 do 8 cm.
Część 3 – Ergonomia pracy w kuchni