31 marzec 2016

Szafy przesuwne i garderoby – jak je zaprojektować?

Dobrze zaprojektowane szafy i garderoby są atutem każdego mieszkania. Zapewniają niezbędne miejsce do przechowywania ubrań, obuwia oraz dodatków, dzięki czemu ułatwiają funkcjonalną organizację przestrzeni. W jaki sposób zaaranżować garderoby i szafy przesuwne, aby w pełni spełniały swoją funkcję?


Przystępując do tworzenia projektu szafy przesuwnej lub garderoby należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
• Jakie ubrania będą w nich przechowywane? Pierwszym krokiem jest dokonanie przeglądu odzieży i dostosowanie do niej elementów zabudowy. Sposób wyposażenia wewnętrznego szafy i garderoby powinien odpowiadać rodzajowi ubrań oraz innych akcesoriów, które będą w nich przechowywane:
o jeżeli największą część odzieży stanowią marynarki, koszule czy żakiety, wówczas należy zadbać o odpowiednią liczbę drążków, na których ubrania zostaną powieszone;
o wymiary półek również należy dostosować do rodzaju odzieży;
o część zabudowy przeznaczona do przechowywania długich ubrań (sukienek i płaszczy) powinna mieć wysokość min. 150 cm (wartość należy dostosować do wzrostu domowników).

• Po jakie rzeczy sięgamy najczęściej? Projektując szafę lub garderobę oraz planując rozmieszczenie w nich przedmiotów należy kierować się następującą zasadą – rzeczy używane najczęściej układamy na środkowych, najłatwiej dostępnych wysokościach, a wykorzystywane rzadziej - na najniższych oraz najwyższych półkach.
Innym ważnym aspektem jest dodatkowe oświetlenie, które podnosi komfort korzystania z szafy i garderoby. Dodatkowe źródło światła (w tej roli doskonale sprawdzają się łatwe w montaży taśmy z diodami LED) sprawia, że cała zawartość schowków jest dobrze widoczna.


Garderoba – atuty
Garderoba jako oddzielne pomieszczenie do przechowywania ubrań i innych przedmiotów jest rozwiązaniem niezwykle komfortowym. Pozwala wygodnie rozmieścić odzież, dodatki a często także przedmioty domowe (np. odkurzacz czy deskę do prasowania). Dzięki temu z powodzeniem zastępuje dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.
• Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje garderoba należy wcześniej zaplanować, jakie przedmioty będą w niej przechowywane i pod tym kątem planować jej wyposażenie. Dostępne na rynku elementy do zabudowy garderoby pozwalają optymalnie wykorzystać jej przestrzeń od podłogi po sam sufit.


Szafa przesuwna – atuty
Szafy zazwyczaj mają mniejszą pojemność i ilość schowków niż garderoby, jednak odpowiednio zaplanowane mogą być równie funkcjonalne. Szuflady z pełnym wysuwem, ruchome drążki czy oświetlenie zintegrowane z szafą zapewnią wygodne korzystanie z zabudowy oraz jej optymalne zagospodarowanie.
Ponadto szafy z drzwiami przesuwnymi dają szerokie możliwości aranżacyjne:
• Systemy z drzwiami przesuwnymi umożliwiają funkcjonalne zagospodarowanie wnęk oraz miejsc ograniczonych skosami (m.in. poddasza i przestrzenie pod schodami).
• Wiele rodzajów wypełnienia systemów przesuwnych poszerza możliwości projektowe. Firma Serpe posiada w swojej ofercie systemów przesuwnych produkty uznanych marek, takich jak Pfleiderer, Egger, Kronopol, dzięki którym szafa może stać się dekoracyjnym elementem wnętrza.
• Korzystanie z drzwi przesuwnych jest bardziej komfortowe niż w przypadku tradycyjnie otwieranych skrzydeł – jeden ruch ręki wystarczy, aby drzwi szafy przesunęły się.
Podczas projektowania szafy przesuwnej należy również pamiętać o dostosowaniu podziału drzwi do jej wyposażenia, aby skrzydła zabudowy nie utrudniały wysuwania koszy i szuflad.

Czytany 2679 razy Ostatnio zmieniany 23 lipiec 2016