23 lipiec 2016

Wyposażenie szafek i szuflad kuchennych – ciekawe przykłady

Producenci nowoczesnych akcesoriów i wyposażenia kuchennego oferują rozwiązania, które pozwalają w pełni wykorzystać wnętrze zabudowy. Dzięki nim możemy dostosować schowki do przechowywania przedmiotów o różnej wielkości i kształtach. Zobaczmy to na przykładzie wyposażenia szafek narożnych oraz szuflad kuchennych, stosowanego m.in. w meblach kuchennych SERPE.


W kuchni gromadzimy wiele przedmiotów: garnki, zastawę stołową, zapasy żywności i mały sprzęt AGD (np. miksery, roboty kuchenne, tostery). Z tego względu bardzo ważne jest zapewnienie miejsca do ich wygodnego przechowywania. Istotna jest nie tylko ilość schowków, ale również sposób ich wyposażenia. Szczególnie wówczas, kiedy aranżujemy niewielką kuchnię, w której liczba szafek i szuflad musi być ograniczona z uwagi na metraż.


Wyposażenia szafek narożnych
Przestrzeń szafek narożnych jest trudnodostępna, a przez to nie w pełni wykorzystywana. Warto zatem wyposażyć je w rozwiązania, które pozwolą optymalnie je zagospodarować i zapewnią wygodny, pełny dostęp do umieszczonych w nich rzeczy. Przykładem tego są:

  • Systemy koszy Le Mans w kształcie nerek (PEKA). Doskonale sprawdzą się one m.in. do przechowywania garnków. Kosze mogą być łatwo wysunięte z szafki oraz ponownie w niej schowane - dzięki temu zyskujemy pełny dostęp do umieszczonych w niej rzeczy.

 

     narozne opis 2         kat s 83 1602 1353260618

 

  • Kosze cargo – wyposażone są w systemy jezdne, które umożliwiają ich wysunięcie z szafki narożnej. Zazwyczaj system składa się z dwóch połączonych z sobą koszy. Zasada ich użytkowani jest podobna, jak w przypadku „nerek” Le Mans – po otwarciu frontu wystarczy wysunąć przedni kosz z zabudowy – wówczas drugi kosz przesuwa się na jego miejsce, dzięki czemu zyskujemy pełny dostęp do obu elementów. Narożne kosze mogą być także przymocowane bezpośrednio do frontu szafki i wyjeżdżać w trakcie jej otwierania. Przykładem tego rodzaju produktu jest system Magic-Corner Standard marki PEKA.

 

      M C Standard glowne web          kat s 90 05 060 1353262334

 

  • Kosze cargo obrotowe – ze względu na sposób ich użytkowania często określane są jako „karuzele”. Kosze mają budowę pełnego koła lub ¾ koła. Zazwyczaj jeden system zbudowany jest z dwóch okrągłych koszy, które mogą być obracane wokół własnej osi.

 

Systemy organizacji wewnętrznej szuflad
Szuflady są najbardziej wygodnym w użytkowaniu elementem zabudowy – zamontowane na prowadnicach z pełnym wysuwem zapewniają wygodny dostęp do wszystkich umieszczonych w nich przedmiotów. Aby w pełni wykorzystać powierzchnię szuflady, zmieścić w niej jak największą ilość rzeczy, a zarazem zachować w niej przejrzystość i porządek, warto wykorzystać nowoczesne systemy organizacji wewnętrznej.

Składają się na nie takie elementy, jak:

  •  Pojemniki i przegródki wewnętrzne - optymalnym rozwiązaniem są pojemniki i przegródki ściśle dopasowane do wymiarów danej szuflady. Wówczas całkowicie wypełniają jej powierzchnię i tworzą kompleksowy system przegród, w którym możemy umieścić m.in. wkłady na sztućce i akcesoria kuchenne, np. obcinarkę do folii spożywczej. System przegród oraz ich wyposażenie powinny być do siebie dopasowane (przykładem są systemy organizacji wewnętrznej ORGAN-LINE i dostosowane do nich praktyczne akcesoria).

 

       orga line tbx

 

  •  Listwy poprzeczne i podłużne - listwy umożliwiają tworzenie wewnątrz szuflady dodatkowych komór, dostosowanych do wymiarów trzymanych w niej rzeczy. Dzięki temu słoiki, opakowani z jedzeniem i inne elementy nie przesuwają się samoczynnie podczas otwierania i zamykania szuflady (pozwala to uniknąć np. wysypania jedzenia z niedomkniętych opakowań). Listwy można dowolnie regulować, elastycznie dostosowując ich położenie do trzymanych w szufladzie elementów. Takie rozwiązanie, czyli system ORGA-LINE, znajdziemy w ofercie renomowanej marki BLUM, której produkty SERPE wykorzystuje w wykonywanych przez siebie meblach kuchennych.

 

     orga metal pullout

 

Czytany 6267 razy Ostatnio zmieniany 24 maj 2017