09 październik 2019

Jak dopasować meble do kuchni

Idealne meble kuchenne? Meble idealnie dopasowane do wnętrza oraz potrzeb i oczekiwań użytkowników. Kuchnia to specjalne pomieszczenie w każdym domu, często określane mianem jego serca.

To tutaj spotykamy się nad poranną kawą, przygotowujemy posiłki dla najbliższych, rozmawiamy o minionym dniu i snujemy plany na kolejne tygodnie. Dobrze urządzona kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości, z wystarczającą ilością miejsca do przechowywania i wygodnym dostępem do wszystkich urządzeń i sprzętów. Jak dopasować meble do kuchni?

Funkcjonalne i designerskie meble kuchenne

Meble kuchenne to meble do zadań specjalnych, narażone na wilgoć, wyższe temperatury, rozmaite zabrudzenia (również tłuste i barwiące) oraz intensywne użytkowanie. Żadne inne meble w domu nie są eksplorowane tak dynamicznie!

Dlatego wybierając meble do kuchni należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość - im lepsze, solidniejsze i trwalsze materiały zostaną użyte do ich produkcji, tym dłużej będziemy mogli się cieszyć satysfakcjonującym użytkowaniem kuchennej przestrzeni.

Istotna będzie również powierzchnia mebli, jej odporność na zabrudzenia oraz łatwość utrzymania w czystości - w kuchni nie sprawdzą się materiały pochłaniające wilgoć i zabrudzenia, które dodatkowo można czyścić wyłącznie przy użyciu specjalistycznych detergentów.

Na wybrane i zainstalowane meble w kuchni będziemy patrzeć przez kilka godzin dziennie, codziennie, przez minimum kilka lat, dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również... po prosy ładne. Współczesne kuchnie wyposażamy najchętniej w meble o uniwersalnym charakterze i w ponadczasowych kolorach (od bieli i szarości, przez naturalne drewno, do czekoladowych brązów i czerni).

Taką kuchnię możemy dowolnie spersonalizować sięgając po stylowe sprzęty i dodatki tekstylne w ulubionym kolorze czy wzorze. Wybierając gotowe meble do kuchni musimy się liczyć z mocno ograniczonym wachlarzem możliwości - zestawy dostępne są najczęściej w 1-2 wersjach kolorystycznych do wyboru. Zdecydowanie szerszy wybór kolorów, wzorów i wykończeń będziemy mieli, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar.

Trójkąt roboczy, czyli co i gdzie w kuchni stać powinno?

Dopasowując meble do kuchni należy zadbać o stworzenie harmonijnego wnętrza, z zachowaniem trzech podstawowych stref, wchodzących w skład tzw. trójkąta roboczego, którego wierzchołki stanowią: lodówka, zlew i kuchenka. O jakich strefach mowa?

  • strefa przechowywania - strefa, w której będziemy przechowywać produkty spożywcze, tutaj powinny znaleźć się różnego rodzaju szafki i szuflady (również z systemem cargo) oraz lodówka; świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie w tej strefie choćby niewielkiego blatu, który ułatwi rozpakowywanie zakupów;
  • strefa przygotowywania - strefa, w której będziemy przygotowywać posiłki, tutaj powinny znaleźć się: duży blat, szafki, szuflady i półki z niezbędnymi naczyniami i wszelkiego rodzaju akcesoriami, a także zlew i zmywarka;
  • strefa gotowania - strefa, w której będziemy poddawać nasze jedzenie obróbce termicznej, tutaj powinny znaleźć się: kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna, piekarnik (opcjonalnie również mikrofalówka), a także szuflady, szafki i półki z niezbędnymi w tym etapie przygotowywania posiłków naczyniami i akcesoriami.

O czym jeszcze warto pomyśleć? O kąciku kawowym! Potrzebę wydzielenia takiej specjalnej strefy, z ekspresem do kawy w roli głównej widzi coraz więcej miłośników tego aromatycznego napoju. Być może zalecenia projektantów dotyczące trójkąta roboczego wkrótce zostaną zastąpione czworokątem?

Meble na wymiar - idealnie dopasowane

Jeżeli zależy nam na idealnym dopasowaniu mebli kuchennych do pomieszczenia, optymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz zaaranżowaniu jej w maksymalnie indywidualny sposób - zdecydujmy się na meble na wymiar.

Meble zaprojektowane specjalnie dla nas i specjalnie do naszej kuchni harmonijnie wkomponują się w pomieszczenie, bez względu na jego wielkość czy niestandardowe kształty oraz zaspokoją wszelkie oczekiwania domowników.

W ulubionym stylu i kolorach

Jak powstają meble kuchenne na wymiar? Wszystko zaczyna się od wizji właścicieli kuchni, czyli pomysłu na to, jak ona ma wyglądać, w jakim stylu i kolorach ma być urządzona. Na tym etapie decydujemy, czy ma to być wnętrze klasyczne czy nowoczesne? A może w stylu modern classic (elegancko łączącym klasykę z nowoczesnością), skandynawskim, industrialnym lub rustykalnym?

Większość mebli kuchennych to uniwersalne propozycje na urządzenie tego wnętrza, pozwalające za pomocą dodatków stworzyć klimatyczną kuchnię w wymarzonym stylu. Meble jasne czy ciemne? To również zależy wyłącznie od nas!

Fronty w ciemnych kolorach dodadzą wnętrzu klasycznej elegancji, a fronty w jasnych kolorach - nowoczesnej lekkości. Musimy również wziąć pod uwagę, że czarne, brązowe czy grafitowe bądź granatowe meble optycznie zmniejszą przestrzeń, a białe, beżowe czy stalowe - mogą optycznie ją powiększyć i rozjaśnić.

Dokładny pomiar - dokładne dopasowanie

Tym co jest nie do przecenienia w przypadku mebli na wymiar jest właśnie... ich wymiar! Indywidualny projekt kuchni powstaje na podstawie dokładnego pomiaru pomieszczenia. Mierzone są nie tylko standardowe długości, wysokości i szerokości ścian, wnęk kuchennych, okiennych i drzwiowych, ale również wszelkie odchylenia od pionów i poziomów, a także umiejscowienie rur czy kontaktów.

Dzięki temu możliwe jest maksymalne dopasowanie mebli do wnętrza, bez pozostawiania nieestetycznych (i niepraktycznych!) szpar i niewykorzystanych, wąskich wnęk w układzie mebli. Tworząc meble na zamówienie można zaplanować funkcjonalne zagospodarowanie absolutnie każdej przestrzeni, również tej potencjalnie trudnej - skrajnie małej, ze skosami, z zaokrąglonymi powierzchniami ścian czy łukami.

Meble modułowe - nowa twarz mebli na wymiar

Meble modułowe od kilku lat zyskują na popularności. To ekonomiczny (tańczy niż meble robione na zamówienie od podstaw) sposób na zaaranżowanie kuchni tak jak lubimy i chcemy. Coraz szersza paleta bazowych wymiarów (szerokości i głębokości oraz wysokości poszczególnych modułów) umożliwia dopasowanie mebli nawet do kuchni o niestandardowych wymiarach lub kształcie.

Zaplanowanie kuchni wyposażonej w meble modułowe polega na dokładnym przeanalizowaniu dostępnych elementów oraz wybraniu tych, które optymalnie wpiszą się w przestrzeń i zagwarantują szybkość i ergonomię wszelkich kuchennym pracom.

Meble do kuchni od Serpe

W Serpe wiemy jak ważna jest kuchnia w domu i dokładamy wszelkich starań, by nasze meble kuchenne stawały się... po prostu Wasze. Wszystkie projekty tworzymy wspólnie z naszymi klientami, uważnie wysłuchując Waszych uwag, życzeń i marzeń związanych z wyposażeniem "serca domu".

Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, możemy zaproponować Wam wiele rozwiązań, które podniosą funkcjonalność mebli kuchennych i zagwarantują ich długoletnie użytkowanie, a dzięki szerokiemu wachlarzowi materiałów, wzorów i kolorów - każdy znajdzie u nas meble idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Do zobaczenia w kuchni!

Czytany 522 razy Ostatnio zmieniany 15 lipiec 2020