19 sierpień 2015

Porady przy planowaniu kuchni cz. 3

3. Ergonomia pracy w kuchni
Wiemy już, że sprzęt kuchenny powinien być ustawiony zgodnie z prawidłową kolejnością wykonywanych czynności. Dlatego warto zwrócić uwagę na zasady dotyczące sprzętu w każdej z wydzielonych stref.


lodowka1. Lodówka
Powinna znajdować się jak najbliżej drzwi, tak aby zaraz po wejściu do pomieszczenia można było umieścić w niej zakupy.
Obok lodówki należy umieścić blat pomocniczy. Jego obecność pozwoli na wykładanie produktów spożywczych w celu przygotowania posiłku.


zlewozmywak2. Zlewozmywak
Jego miejsce powinno być tuż za lodówką. Poprzedzać go powinien blat pomocniczy. Tylko wtedy oba te elementy zezwolą na wstępną obróbkę produktów: mycia, obierania itp.
Zlewozmywak powinien być odpowiedniej wielkości najlepiej z ociekaczem, na którym możemy odstawić naczynia. Należy unikać (!) umieszczania zlewozmywaka obok kuchenki gazowej, gdyż grozi to zalaniem palników lub oparzeniem podczas zmywania naczyń.
Trzeba rozdzielić miejsca stykania się lewego i prawego boku ze ścianą, by nie ograniczać pracy przy zlewozmywaku.


zmywarka3. Zmywarka
Wskazane jest, aby była ona usytuowana w pobliżu zlewozmywaka tak, aby móc do niej przełożyć brudne naczynia ze zlewu. Naprzeciw zmywarki powinna być wolna przestrzeń o długości co najmniej jednego metra pozwalająca na swobodne chowanie i wyciąganie naczyń. Miejsce do zmywania powinno być umieszczone możliwie blisko strefy gotowania w celu skrócenia dystansu pomiędzy poszczególnymi strefami. Zmywarka powinna być umieszczona z prawej strony zlewu dla osób praworęcznych, z lewej dla leworęcznych.


4. Okap
Powinien być umieszczony centralnie nad płytą grzewczą w odpowiedniej odległości od szafek dolnych.
- w przypadku płyty elektrycznej odległości ta wynosi 65cm.
- w przypadku płyty gazowej 75cm (jeśli brak informacji w instrukcji montażu okapu)
Skuteczność okapu spada do zera jeśli jest powieszony zbyt wysoko.

 

 

Czytany 26271 razy