Szafki kuchenne do sufitu- aranżacje. Małe mieszkania mają to do siebie, że ważny jest każdy centymetr. Dlatego wybierając meble do kuchni, dobrze jest zdecydować się na zabudowę pod sufit. Nowoczesne, wysokie szafki, dopasowane do sufitu pozwolą cieszyć się funkcjonalnością i pięknem przyciągającej uwagę aranżacji.
Jednak planując górne szafki kuchenne do sufitu powinniśmy rozważyć następujące kwestie:
- Wysokość pomieszczenia – w przypadku wysokich pomieszczeń np. kamienice, zabudowa kuchenna wygeneruje wysoką zabudowę, która może wyglądać nieproporcjonalnie i przytłaczająco. Warto w tym przypadku zastosować wysokie szafki lecz z odpowiednim odstępem od sufitu.
- Standard wykończenia sufitu – często zdarza się, że wykończenie naszego pomieszczenia odbiega od naszych oczekiwań np. fachowość wykończenia. Nierówny sufit niestety jest bardzo często spotykany. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tz. listwy maskującej, która pozwoli zniwelować nierówności. Oczywiście w przypadku tzw. fal nie można spodziewać się idealnego rezultatu.
- Instalacja wentylacyjna i rodzaj okapu – należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie instalacji wentylacyjnej jak i na rodzaj okapu. Nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych zabudową kuchenną, bez wyprowadzenia wentylacji. W przypadku okapu zabudowanego z podłączeniem do wentylacji, musimy rozważyć sposób przeprowadzenia instalacji czy to w szafkach czy np. w zabudowie gipsowo-kartonowej.
Najczęstsze sposoby zabudowy pod sufit.
1. Wysokie górne szafki pod sufit. Wymiar najczęściej od 100cm lub wyższy nawet 120cm.
Zalety: ładna strzelista zabudowa, niższy koszt całościowy zabudowy kuchennej (mniej szafek). Otwarcie szafki bez konieczności używania drabiny (jak w przypadku szafek kaskadowych). Dobra widoczność całej zawartości szafki.
Wady: przy wąskich i długich pomieszczeniach, wysokie szafki to podkreślą
2. Zastosowanie dwóch rzędów szafek. Często stosowane w wysokich pomieszczeniach 270 plus
Zalety: Bardziej precyzyjna organizacja szafek, możliwość zastosowania dwóch kolorów.
Wady: Wyższa cena, ze względu na podwójną ilość szafek
3. Zabudowa typu Kaskada – wariant zabudowy dwurzędowej. Najwyższy poziom szafek posiada głębokość stojących, natomiast dolny rząd pozostaje standardowy. Stosuje się różne proporcje podziału. W przypadku tego typu rozwiązania należy również zwrócić uwagę na instalację wentylacyjną jak i na położenie np. okna ( w tym przypadku można zastosować tzw kaskadę niepełną foto)
Zalety: zyskujemy dodatkowo dużo miejsca
Wady: najdroższy sposób wykonania zabudowy
4. Wykorzystanie zabudowy gipsowo-kartonowej – pozawala zniwelować nierówność sufitu, można również zamontować dodatkowe oświetlenie. Istnieje możliwość również poprowadzenia kanału wentylacyjnego, zapobiegniemy dzięki temu obecności instalacji w szafkach.
Zalety: niwelacja nierówności sufitu, miejsce na kanał wentylacyjny i oświetlanie
Wady: dodatkowe koszty wykończenia wnętrza