Jak dopasować meble do kuchni?

Jak dopasować meble do kuchni? Meble idealnie dopasowane do wnętrza oraz potrzeb i oczekiwań użytkowników. Kuchnia to specjalne pomieszczenie w każdym domu, często określane mianem jego serca.

To tutaj spotykamy się na poranną kawą, przygotowujemy posiłki dla najbliższych. Rozmawiamy o minionym dniu i snujemy plany na kolejne tygodnie. Dobrze urządzona kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Kluczowym aspektem jest wystarczająca ilość miejsca do przechowywania i wygodny dostęp do wszystkich urządzeń i sprzętów. Jak dopasować meble do kuchni? My postaramy się odpowiedzieć na to pytanie 🙂

Funkcjonalne i designerskie meble kuchenne

Meble kuchenne to meble do zadań specjalnych, narażone na wilgoć, wyższe temperatury, rozmaite zabrudzenia (również tłuste i barwiące) oraz intensywne użytkowanie. Żadne inne meble w domu nie są eksplorowane tak dynamicznie!

Dlatego wybierając meble do kuchni należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich jakość. Im lepsze, solidniejsze i trwalsze materiały zostaną użyte do produkcji, tym dłużej będziemy mogli się cieszyć satysfakcjonującym użytkowaniem kuchennej przestrzeni.

Istotna będzie również powierzchnia mebli, jej odporność na zabrudzenia oraz łatwość utrzymania w czystości. W kuchni nie sprawdzą się materiały pochłaniające wilgoć i zabrudzenia, które dodatkowo można czyścić wyłącznie przy użyciu specjalistycznych detergentów.

Na wybrane i zainstalowane meble w kuchni będziemy patrzeć przez kilka godzin dziennie, codziennie, przez minimum kilka lat, dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne, ale również muszą nam się podobać. Współczesne kuchnie wyposażamy najchętniej w meble o uniwersalnym charakterze i w ponadczasowych kolorach (od bieli i szarości, przez drewno, do czekoladowych brązów i czerni).

Taką kuchnię możemy dowolnie spersonalizować sięgając po stylowe sprzęty i dodatki tekstylne w ulubionym kolorze czy wzorze. Wybierając gotowe meble do kuchni musimy się liczyć z mocno ograniczonym wachlarzem możliwości. Zestawy dostępne są najczęściej w 1-2 wersjach kolorystycznych do wyboru. Zdecydowanie szerszy wybór kolorów, wzorów i wykończeń będziemy mieli, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar.

wyspa kuchenna

Trójkąt roboczy, czyli co i gdzie w kuchni stać powinno?

Dopasowując meble do kuchni należy zadbać o stworzenie harmonijnego wnętrza. Powinno się wydzielić trzy podstawowe strefy, wchodzących w skład tzw. trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią: lodówka, zlew i kuchenka. Strefy kuchni:

  • przechowywanie – strefa w której będziemy przechowywać produkty spożywcze. Tutaj powinny znaleźć się różnego rodzaju szafki i szuflady (również z systemem cargo) oraz lodówka; świetnym rozwiązaniem będzie umieszczenie w tej strefie choćby niewielkiego blatu, który ułatwi rozpakowywanie zakupów;
  • przygotowywanie  – strefa w której będziemy przygotowywać posiłki. Tutaj powinny znaleźć się: duży blat, szafki, szuflady i półki z niezbędnymi naczyniami i wszelkiego rodzaju akcesoriami, a także zlew i zmywarka;
  • gotowanie – strefa w której będziemy poddawać nasze jedzenie obróbce termicznej. Tutaj powinny znaleźć się: kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna, piekarnik (ew. mikrofalówka), a także szuflady, szafki i półki z niezbędnymi akcesoriami

O czym jeszcze warto pomyśleć? O kąciku kawowym! Potrzebę wydzielenia takiej specjalnej strefy, z ekspresem do kawy w roli głównej widzi coraz więcej miłośników tego aromatycznego napoju. Być może zalecenia projektantów dotyczące trójkąta roboczego wkrótce zostaną zastąpione czworokątem?

trójkąt roboczy w kuchni

Meble na wymiar – idealnie dopasowane

Jeżeli zależy nam na idealnym dopasowaniu mebli kuchennych do pomieszczenia, optymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz zaaranżowaniu jej w indywidualny sposób – zdecydujmy się na meble na wymiar.

Meble zaprojektowane specjalnie dla nas i specjalnie do naszej kuchni harmonijnie wkomponują się w pomieszczenie. Będą dopasowane bez względu na kształt kuchni i zaspokoją wszelkie oczekiwania domowników.

W ulubionym stylu i kolorach

Jak powstają meble kuchenne na wymiar? Wszystko zaczyna się od wizji właścicieli kuchni, czyli pomysłu na to, jak ona ma wyglądać, w jakim stylu i kolorach ma być urządzona. Na tym etapie decydujemy, czy ma to być wnętrze klasyczne czy nowoczesne? A może w stylu modern classic (elegancko łączącym klasykę z nowoczesnością), skandynawskim, industrialnym lub rustykalnym?

Większość mebli kuchennych to uniwersalne propozycje na urządzenie tego wnętrza, pozwalające za pomocą dodatków stworzyć klimatyczną kuchnię w wymarzonym stylu. Meble jasne czy ciemne? To również zależy wyłącznie od nas!

Fronty w ciemnych kolorach dodadzą wnętrzu klasycznej elegancji. Fronty w jasnych kolorach – nadadzą mu nowoczesności i lekkości. Musimy również wziąć pod uwagę, że czarne, czy grafitowe bądź granatowe meble optycznie zmniejszą przestrzeń. Białe, beżowe czy popielate – mogą optycznie ją powiększyć i rozjaśnić.

Dokładny pomiar – dokładne dopasowanie

Tym co jest nie do przecenienia w przypadku mebli na wymiar jest właśnie… ich wymiar! Indywidualny projekt kuchni powstaje na podstawie dokładnego pomiaru pomieszczenia. Mierzone są długości, wysokości i szerokości ścian, wnęk kuchennych, okiennych i drzwiowych. Pomiar obejmuje również wszelkie odchylenia od pionów i poziomów, a także umiejscowienie rur czy kontaktów.

Dzięki temu możliwe jest maksymalne dopasowanie mebli do wnętrza, bez pozostawiania nieestetycznych szpar i niewykorzystanych, wąskich wnęk w układzie mebli. Tworząc meble na zamówienie można zaplanować funkcjonalne zagospodarowanie absolutnie każdej przestrzeni. Kuchnie potencjalnie trudne – skrajnie małe, ze skosami, z zaokrąglonymi powierzchniami ścian czy łukami nie stanowią problemu.

plan, building

Meble modułowe – nowa twarz mebli na wymiar

Meble modułowe od kilku lat zyskują na popularności. To ekonomiczny (tańszy niż meble robione na zamówienie od podstaw) sposób na zaaranżowanie kuchni tak jak lubimy i chcemy. Coraz szersza paleta bazowych wymiarów umożliwia dopasowanie mebli nawet do kuchni o niestandardowych wymiarach.

Zaplanowanie kuchni wyposażonej w meble modułowe polega na dokładnym przeanalizowaniu dostępnych elementów. Wybranie tych, które optymalnie wpiszą się w przestrzeń i zagwarantują szybkość i ergonomię wszelkich kuchennym pracom.

Meble do kuchni od Serpe

W Serpe wiemy jak ważna jest kuchnia w domu, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze meble kuchenne stawały się po prostu Wasze. Wszystkie projekty tworzymy wspólnie z naszymi klientami, uważnie wysłuchując Waszych uwag, życzeń i marzeń związanych z wyposażeniem „serca domu”. W konsekwencji razem tworzymy wymarzony projekt.

Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu, możemy zaproponować Wam wiele rozwiązań, które podniosą funkcjonalność mebli kuchennych i zagwarantują ich długoletnie użytkowanie. Dzięki szerokiemu wachlarzowi materiałów, wzorów i kolorów – każdy znajdzie u nas meble idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Shopping Cart
Scroll to Top