Wyposażenie szafek i szuflad kuchennych. Producenci nowoczesnych akcesoriów i wyposażenia kuchennego oferują rozwiązania, które pozwalają w pełni wykorzystać wnętrze zabudowy. Dzięki nim możemy dostosować miejsca do przechowywania przedmiotów o różnej wielkości i kształtach. Zobaczmy to na przykładzie wyposażenia szafek narożnych oraz szuflad kuchennych, stosowanego m.in. w meblach kuchennych SERPE.
W kuchni gromadzimy wiele przedmiotów: garnki, zastawę stołową, zapasy żywności i mały sprzęt AGD (np. miksery, roboty kuchenne, tostery). Z tego względu bardzo ważne jest zapewnienie miejsca do ich wygodnego przechowywania. Istotna jest nie tylko ilość schowków, ale również sposób ich wyposażenia. Szczególnie wówczas, kiedy aranżujemy niewielką kuchnię, w której liczba szafek i szuflad musi być ograniczona z uwagi na metraż.
Wyposażenia szafek narożnych
Przestrzeń szafek narożnych jest trudnodostępna, a przez to nie w pełni wykorzystywana. Warto zatem wyposażyć je w rozwiązania, które pozwolą optymalnie je zagospodarować i zapewnią wygodny, pełny dostęp do umieszczonych w nich rzeczy. Przykładem tego są:
- Systemy koszy Le Mans w kształcie nerek (PEKA). Doskonale sprawdzą się one m.in. do przechowywania garnków. Kosze możemy łatwo wysunąć z szafki oraz ponownie w niej schować . Dzięki temu zyskujemy pełny dostęp do umieszczonych w niej rzeczy.
- Kosze Magic Corner – wyposażone są w systemy jezdne, które umożliwiają ich wysunięcie z szafki narożnej. Zazwyczaj system składa się z dwóch połączonych z sobą koszy. Zasada ich użytkowania jest podobna, jak w przypadku „nerek” Le Mans – po otwarciu frontu wystarczy wysunąć przedni kosz z zabudowy. Drugi kosz przesuwa się na jego miejsce, dzięki czemu zyskujemy pełny dostęp do obu elementów. Narożne kosze mogą być także przymocowane bezpośrednio do frontu szafki i wyjeżdżać w trakcie jej otwierania. Przykładem tego rodzaju produktu jest system Magic-Corner Standard marki PEKA.
- Kosze obrotowe– ze względu na sposób ich użytkowania często określane są jako „karuzele”. Kosze mają budowę pełnego koła lub ¾ koła. Zazwyczaj jeden system zbudowany jest z dwóch okrągłych koszy, które mogą być obracane wokół własnej osi.
Systemy organizacji szuflad
Szuflady są najbardziej wygodnym w użytkowaniu elementem zabudowy. Zamontowane na prowadnicach z pełnym wysuwem zapewniają wygodny dostęp do wszystkich umieszczonych w nich przedmiotów. Aby w pełni wykorzystać powierzchnię szuflady, zmieścić w niej jak największą ilość rzeczy, a zarazem zachować w niej przejrzystość i porządek, warto wykorzystać nowoczesne systemy organizacji wewnętrznej.
Składają się na nie takie elementy, jak:
- Wkład na sztućce – optymalnym rozwiązaniem są pojemniki i przegródki ściśle dopasowane do wymiarów danej szuflady. Wówczas całkowicie wypełniają jej powierzchnię i tworzą kompleksowy system przegród, w którym możemy umieścić m.in. wkłady na sztućce i akcesoria kuchenne. System przegród oraz ich wyposażenie powinny być do siebie dopasowane. Przykładem są systemy organizacji wewnętrznej Blum ORGAN-LINE lub Peka).
- Listwy poprzeczne i podłużne – listwy umożliwiają tworzenie wewnątrz szuflady dodatkowych komór, dostosowanych do wymiarów trzymanych w niej rzeczy. Dzięki temu słoiki, opakowania z jedzeniem i inne elementy nie przesuwają się samoczynnie podczas otwierania i zamykania szuflady (pozwala to uniknąć np. wysypania jedzenia z niedomkniętych opakowań). Listwy można dowolnie regulować, elastycznie dostosowując ich położenie do trzymanych w szufladzie elementów. Takie rozwiązanie, czyli system ORGA-LINE, znajdziemy w ofercie renomowanej marki BLUM, której produkty SERPE wykorzystuje w wykonywanych przez siebie meblach kuchennych.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Nowoczesne meble kuchenne