Jak dobrać odpowiedni materac? – Porady

Wybór mebli do sypialni jest bardzo ważny, ale nie zapominajmy o materacu, który zapewni nam wysokiej jakości sen a z rana obudzimy się pełni energii.
Na rynku znajdziemy wiele modeli materacy, tak aby każdy mógł wybrać odpowiedni do swoich potrzeb.

Współpracujemy z polskimi producentami, takimi jak Sembella, którzy wykonują materace z wysokiej jakości materiałów oraz stawiają na innowacyjne rozwiązania technologiczne, aby zapewnić nam zdrowy sen.

W pierwszej kolejności zacznijmy od wyboru stopnia twardości materaca. Ważne jest, aby dobrać go odpowiednio do naszej wagi co pozwoli na ułożenie kręgosłupa w możliwie naturalnej, stabilnej pozycji.

Odpowiednia twardość materaca sprawi, że odciążymy kręgosłup, wszystkie odcinki zostaną prawidłowo podparte a kończyny nie będą drętwieć.

cat, pet, animal-7533717.jpg

Twardość materaca

Twardość materaca określamy literą H, który jest skrótem słowa z j. angielskiego ‘hardness’ czyli ‘twardość’. Wyróżniamy cztery twardości, które wybieramy w zależności od wagi i wzrostu.

H1 – twardość mała 

H2 – twardość średnio miękka

H3 – twardość średnio twarda

H4 – twardość duża

Strefy Twardości

Należy pamiętać, że odczucie twardości materaca jest bardzo subiektywne, dlatego warto wybrać się do salonu i przetestować różne możliwości.

Podczas wyboru należałoby zwrócić uwagę na ilość stref. To dzięki nim nasza sylwetka dopasowuje się do materaca. Wyróżniamy 3-, 5- i 7- strefowe materace.
Im więcej stref, tym lepsze dopasowanie do budowy ciała, co zapewnia nam maksymalnie regenerujący sen i stabilne podparcie kręgosłupa.

Rodzaje materacy. Sprężyny czy pianka?

Wypełnienie materaca stanowi równie ważną kwestię jak twardość. Mamy szereg możliwości, aby poprawić nasz komfort snu.
Odpowiedni odpoczynek wpływa na nasze zdrowie i zapewnia odpowiednią regeneracje.

Materace sprężynowe

Materac sprężynowy firmy Sembella

Konstrukcja kieszeniowa polega na umieszczeniu każdej sprężyny w osobnym woreczku filcowym co oznacza, że każda z nich pracuje osobno.
Takie rozwiązanie gwarantuje nam sprężystość i doskonałe dopasowanie do różnej wagi ciała. Odpowiedni dla osób, które śpią na boku lub plecach.

Np. materac sprężynowy Modulia Sky, Modulia Balance

Sprężyny Multipocket

Sprężyny Multipocket tak samo jak w materacu sprężynowym są umieszczone w woreczkach. Natomiast różnica polega na tym, że ich średnica jest znacznie mniejsza,
co jednocześnie daje nam nawet dwukrotnie większą ilość sprężyn (398 – 505 sztuk/m2).  Bezkonkurencyjne dopasowanie do powierzchni ciała podnosi komfort snu.
Idealny dla par o różnej wadze ciała, ponieważ sprężyny multipocket minimalizują odczucie zmiany pozycji spania przez partnera.

Np. materac Amber Dream, Harmony

Sprężyny X-spring

W tym przypadku sprężyny również są umieszczone w pokrowcu, ale ich kształt przypomina klepsydrę.
Zmniejszenie środkowej części sprężyny sprawia, że twardość materaca staje się uniwersalna dla każdej osoby, niezależnie od wzrostu i wagi.

Materace piankowe

Materac piankowy z firmy Sembella

Pianka BULTEX®

BULTEX® to wysokoelastyczna pianka, której struktura przypomina naturalną gąbkę morską. Posiada właściwości antybakteryjne a otwory wentylacyjne odprowadzają wilgoć.
Takie połączenie idealnie sprawdzi się dla alergików.

Np. materac Modulia Space

Pianka SENSIPUR®

Sensipur® to pianka termoelastyczna, która reaguje na ciepło naszego ciała i idealnie dopasowuje się do anatomicznej krzywizny kręgosłupa. Pianka zapewnia nam równomierne ułożenie na powierzchni materaca.
Specjalne otwory umieszczone w piance poprawiają wentylacje. Pianka jest odporna na wstrząsy. Również świetnie sprawdzi się dla alergików.

Np. materac Modulia Aero

Pianka KAPUA®

Pianka KAPUA® jest stworzona z myślą o środowisku. Materiał pokrowca jest stworzony w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu oraz w pełni nadaje się do ponownego przetworzenia.
Natomiast przy produkcji wkładu część wytwarzanego dwutlenku węgla zostaje przechwycona i ponownie wykorzystana w procesie produkcji pianki. Jednocześnie nie rezygnujemy z wyjątkowego komfortu snu.
Pianka zapewnia nam sprężystość. Posiada 7 stref twardości co zapewnia nam ergonomiczne ułożenie ciała. Aktywna wentylacja poprawia walory higieniczne i sprawdzi się u osób cierpiących na alergie.  

Np. materac Hana

Lateks

Lateks dzięki swojej elastyczności dopasowuje się do każdego naszego ułożenia, zapewniając równomierne podparcie całego ciała i poprawę krążenia krwi.
Posiada właściwości antybakteryjne. Jest trwałym materiałem i nie ulega deformacjom.

Np. materac Hetman Aqua

Pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa jest częstym elementem w produkcji materacy w szczególności dziecięcych.
Poprawia izolację termiczną materaca. Jest odporna na odkształcenia i wibracje. Posiada właściwości ortopedyczne.

Np. materac dziecięcy Smart Twist

Zapraszamy również do artykułów: Meble do sypialni i Jak zaprojektować szafę i garderobę

Shopping Cart
Scroll to Top